Krisa Šārpa (Chris Sharp) lasījums programmas "Gaidot... (Kādas idejas arheoloģija)" ietvaros 15.augustā

kim? 

 

KRISA ŠĀRPA (Chris Sharp) lasījums
programmas "Gaidot... (Kādas idejas arheoloģija)" ietvaros
15. augustā plkst. 18.00 kafejnīcā "Kafka", Vaļņu ielā 26, 2.stāvā.
 

"Ārzemju superzvaigžņu koncerti ikreiz ir izaicinājums gan rīkotājiem, gan valstij.”*

“H.D.: Jā, bet tad nākamgad – bez izmisuma!”**


Šis nākamais gads jau ir pienācis, un augusta vidū Rīgā viesosies šobrīd Meksikā dzīvojošais amerikāņu izcelsmes neatkarīgais kurators un rakstnieks Kriss Šārps (Chris Sharp), ar kura lasījumu kim? aizsāk Eiropas kultūras galvaspilsētas 2014 programmas projektu Gaidot... (Kādas idejas arheoloģija). Projekta pirmā epizode īstenota, pateicoties Baltijas-Amerikas Brīvības fonda (BAFF) finansējumam un Rīga 2014.

Projekta ietvaros, kultūras galvaspilsētas gada laikā, no dažādām pasaules valstīm Rīgā ieradīsies vismaz seši dažādu disciplīnu profesionāļi-domātāji, to vidū kuratori, filozofi, rakstnieki, mākslinieki un mūziķi, ar mērķi pētīt, iedvesmoties un mijiedarboties ar vietējo kultūrvidi. Šo domātāju viesošanās Rīgā būs savstarpēji atšķirīgas – tās būs gan ar mākslinieku studiju vizītēm saistīti radoši braucieni, gan specifisku teorētisko nostādņu prezentācijas, performanču un izstāžu projekti. 

 

Krisa Šārpa projekts Lulu (Mehiko). Publicitātes foto.


Rakstnieks un kurators Kriss Šārps kafejnīcā, kurā viņš jau reiz ir iegriezies, Rīgas publikai stāstīs par savu radošo darbību, jaunatvērto projekta telpu Lulu (Mehiko) un prezentēs pētījumu par atteikšanos no mākslas kā publiskas prakses un mākslinieka radošās darbības apzinātu pārtraukšanu.
Pēdējo desmit gadu laikā vairāki mākslinieki, kuri savulaik pieņēmuši apzinātu lēmumu pārtraukt savu karjeru, – tādi kā Lī Lozano (Lee Lozano), Šarlote Posenenski (Charlotte Posenenske) un Tehčins Hsjē (Tehching Hsieh) – ir nonākuši jaunas uzmanības centrā. Viņi ir iekļāvušies diskursā par atkāpšanos jeb atteikšanos no radošās darbības un kļuvuši par būtiskiem šī neviendabīgā, vēsturiskiem portretējumiem un teorijas rāmjiem nepadevīgā temata elementiem. Tā vien šķiet, ka subjekts ir apmulsis, apvārdots un tādēļ – top netēlojams. Tieši tādēļ Šārps nemēģina piedāvāt vispārīgu atteikšanās skaidrojumu, bet gan uzmanību fokusēt uz temata neseno izcelsmi, cerot rast skaidrojumu mistērijām, kas to apvij.

Krisa Šārpa lasījums norisināsies 15. augustā plkst. 18.00 kafejnīcā Kafka, Vaļņu ielā 26, 2. stāvā. Pasākuma publiskajai daļai noslēdzoties, Kriss Šārps būs pieejams sarunām un diskusijām ar interesentiem. Lasījuma konspekts pieejams portālā Satori.

 

Kriss Šārps. Foto: Ansis Starks.

 

Kriss Šārps (dzimis 1974. gadā ASV) ir rakstnieks un neatkarīgais kurators. Dzīvo Meksikas galvaspilsētā Mehiko. Jaunāko izstāžu un projektu sarakstā ietilpst izstāde Notes on Neo-Camp galerijā Office Baroque Antverpenē 2013. gadā, kas vēlāk aizceļoja uz Studio Voltaire galeriju Londonā (2013. gada jūnijs), Johena Lemperta (Jochen Lempert) personālizstāde Seeing is Believing galerijā Norma Mangione Turīnā 2013. gadā, izstāde Mexico City Blues alternatīvajā telpā Shanaynay Parīzē, izstāde Smeared with the Gold of the Opulent Sun Romā, Nomas Foundation 2012. gadā.
Ar līdzkuratoru Simone Menegoi 2012.gadā Londonā, David Roberts Art Foundation telpā tapusi izstāde Bouvard and Pécuchet’s Compendious Quest for Beauty. Kopā ar līdzkuratoru Džanni Jetzeru (Gianni JetzerTinguely muzejā Bāzelē 2010. gadā eksponēta izstāde Under Destruction, kas vēlāk, 2011. gadā izstādīta The Swiss Institute telpās Ņujorkā. Sadarbībā ar Bekiju Bīzliju (Becky Beasley) galerijā Serpentine Londonā 2010. gadā tapusi performance 13 Pieces, 17 Feet. Tuvākajā laikā plānotas izstādes galerijās Lisa Cooley un Laurel Gitlen Ņujorkā (2014) un Salzburger Kunstverein Zalcburgā (2014). Kriss Šārps arī gatavojas šveiciešu skulptūras 12. izstādei Bīlā (2014), kurā līdzkurators būs Džanni Jetzers.
Papildus tam Šārps kopā ar meksikāņu mākslinieku Martinu Soto Klimentu (Martin Soto Climent) vada Mehiko pilsētas projektu telpu Lulu. Viņš ir arī ceļojošais redaktors žurnālam Kaleidoscope, autors un redaktors Art Review, kā arī daudzu rakstu autors tādos žurnālos un interneta izdevumos kā – Fillip, Afterall, Mousse, Metropolis M, Spike, Camera Austria, Art Press, Art-Agenda un Artforum.com. Viņš ir bijis kurators-rezidents Far Away So Close rezidencē Malmo pilsētā Zviedrijā 2008. gadā, Gertrude Contemporary bezpeļņas galerijā Melburnā, Austrālijā 2009. gadā, ACAX Budapeštā 2010. gadā, Nomas Foundation Romā 2011. gadā, kā arī galerijā Soma Mehiko 2012. gadā.


Ieeja pasākumā bez maksas.

 *Rudaks U. Mērnieku laiki // KD. – 2012. – 13.apr. – 1.lpp.
**Diskusija „Elposim ar vērienu” // KD. – 25.jūl. – 8.lpp.
 

Atbalstītāji: LR Kultūras ministrija, Valsts Kultūrkapitāla fonds, Rīgas dome, Rīga 2014, Baltijas-Amerikas Brīvības fonds, LuxExpressValmiermuižas alus, restorāns Kitchen, VKN.

 

Papildus informācijai:

Projekta Lulu blogs http://luludf.tumblr.com/
Žurnāla Kaleidoscope blogs - http://kaleidoscope-press.com/
 

 


kim?